202407.22
0
4

Przesłuchania przed sądem i sejmową komisją śledczą. Różnice

Nie jest łatwo zadać pytanie, osoba pytająca oprócz wiedzy merytorycznej, powinna poprawnie posługiwać się językiem polskim. Nie każdy umiejętność taką posiada. Rozmawiałem z koleżanką, sędzią krakowskiego sądu, osobą z dużym doświadczeniem, o ogromnej wiedzy nie tylko prawniczej, erudytką. Zapytałem, czy myślałaś o zmianie pracy, nie, odparła, ja nic nie umiem, poza przesłuchiwaniem. Umiejętność przesłuchiwania, przez…

202403.18
0
1

Sądowe ABC, A jak alibi

Alibi – po łacinie oznacza „gdzie indziej”. W procesie karnym jest to sposób dowodzenia, że podejrzany lub oskarżony nie popełnił zarzucanego mu czynu, albowiem w chwili, kiedy doszło do zdarzenia – przebywał gdzieś indziej. Jak wiadomo, każdy jest niewinny (dopóki sąd nie orzeknie inaczej) – tak brzmi zasada domniemania niewinności. I co więcej – nie…

202309.10
0
2

Sądowe ABC T jak Toga

Co to jest toga? To strój urzędowy używany na sali sądowej przez prawników posiadających szczególne uprawnienia: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych. To fałdzista suknia z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, której wzór jest uregulowany przepisami prawa. Historycznie, była wierzchnim, lekkim strojem noszonym w starożytnym Rzymie, nakładanym na tunikę, przy czym ramię pozostawało odsłonięte. W…

202301.08
0
8

Sądowe ABC K jak kapusta

W Sądzie jedzenie nie ma większego znaczenia. Nie wszystkie sądy mają lokale gastronomiczne, w Krakowie na szczęście mamy. Jest też kiosk, gdzie można zaopatrzyć się w drobne przekąski i kanapki. Krążąc po sądowych korytarzach, niekiedy widzę jedzących szybko kanapki podsądnych i pełnomocników. Na spokojną konsumpcję warunków i miejsca nie ma. Niekiedy jednak posiłki nabierają znaczenia…

202202.10
0
5

Sądowe abc Z jak zeznania

Jak składać zeznania? Prawdziwie! Kłamstwo wymaga umiejętności. Zeznania w sądzie, w prokuraturze, na policji składają świadkowie. W polskim prawie nie ma definicji świadka, świadek jest osobowym źródłem informacji, zatem mówi co wie o danym fakcie, czy zdarzeniu. Dowód z zeznań świadków to podstawa w polskim systemie prawnym. To właśnie na zeznaniach świadków sądy opierają swoje…

202201.24
0
1

Sądowe abc D jak dowód

„Prawda obroni się sama”, „oliwa zawsze sprawiedliwa”, mawiają niektórzy. W Sądzie te powiedzonka nie mają racji bytu. „Ile jest 2 razy 2?” zapytał mnie Klient, „a ile ma być? – 3 czy 5?”.   Wszystko zależy od …dowodów. Jeżeli chcemy Sąd przekonać do swojej racji, należy ją uargumentować, a słuszność swoich tez – udowodnić. Należy udowodnić…

201912.29
Off
2

Wypadek drogowy, co robić, czy dzwonić do adwokata?

Codziennie w mediach pojawiają się komunikaty na temat ilości wypadków drogowych, dramatycznie brzmią informacje o ilości ofiar i skutkach obrażeń.  Wypadki drogowe, oprócz tragedii niosą ze sobą konieczność prowadzenia nieraz skomplikowanych postępowań karnych. Ustalenie przyczyn i sprawcy zdarzenia bywają niełatwe. Nie zawsze naruszenie przepisów drogowych, czy nieostrożność kierowcy są pewną przyczyną wypadku drogowego. Skorzystanie z…

201910.06
Off
3

Odszkodowanie od kochanka

Odszkodowanie od kochanka W USA sąd zasądził 750.000 USD od na rzecz Kevina Howarda z Karoliny Północnej od kochanka jego żony. Podstawą odszkodowania jest przepis prawa stanowego o nazwie „alienation of affections” („przewłaszczenie uczuć”). Umożliwia małżonkowi pozwanie kogoś kto „celowo ingerował” w  związek małżeński. To duża suma, ale okazuje się, nie najwyższa, jak czytam w…

201910.02
Off
3

Narkotyki na własny użytek Od pierwszego dymka za kraty droga daleka.

W Polsce posiadanie narkotyków jest karalne. Choć doświadczenie wskazuje, że nie zawsze. Przepisy regulujące kwestie między innymi posiadania narkotyków objęte są ustawą z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa ta nie posługuje się jednak słowem „narkotyki”. Posługuje się terminami: „środek psychotropowy”, „środek odurzający”. Poszczególne substancje zabronione wymieniają załączniki do ustawy. Do środków…

201907.05
Off
0

Pierwszy pieszy, czy Najsztub?

Pojawiają się głosy, aby zmienić przepisy prawa o ruchu drogowym w taki sposób, aby piesi, zanim wejdą na pasy, mieli mieć pierwszeństwo przed pojazdami. Byłaby to faktycznie nowość. Zasada taka obowiązuje w krajach skandynawskich i wielu krajach Europy Zachodniej. Z obowiązujących przepisów wynika, że pieszy ma pierwszeństwo na jezdni, dopiero kiedy wejdzie na przejście. Na…

201906.29
Off
6

Rozwód gorszy niż śmierć

Rozwód rodzica jest dla dziecka większą tragedią niż śmierć rodzica. To zdanie zdobyło ostatnio medialną popularność. Zostało użyte w wywiadzie. Jego autor, stawiając powyższą tezę uznał, że śmierć rodzica jest lepsza niż rozwód, gdyż: „Dziecko ze zmarłym ojcem może utrzymywać kontakt duchowy”. Myślę, jednak, że autor palnął gafę, dziecko woli żywego ojca, już nie mówiąc…

201808.12
Off
6

Jak uciec z więzienia?

  Jak uciec z więzienia? Najlepiej to w ogóle nie uciekać. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na ucieczkę, to należy rozejrzeć się wokół, życie stwarza różne możliwości. „Cywilizacyjnie jesteśmy daleko za zachodem Europy” mruknął stary grypser w jednym z polskich zakładów karnych. Miał rację, przynajmniej jeśli chodzi o planowanie ucieczek z więzienia. 1 lipca 2018…