201806.02
Off
0

Rozwód z cudzoziemcem – jak wygląda postępowanie sądowe?

Łatwość podróżowania i zmiany kraju, w którym mieszkamy, sprawia, że coraz częściej Polacy i Polki decydują się na zawarcie związku małżeńskiego z obywatelami obcych Państw. Niestety, takie małżeństwo również może okazać się mało udane. Co zrobić wówczas, gdy chcemy się rozwieść?

Kiedy sąd może orzec rozwód?

W kodeksie postępowania cywilnego znajdują się informacje dotyczące sytuacji, w których małżeństwo zawarte z obcokrajowcem może zostać rozwiązane przez orzeczenie rozwodu. I tak możliwe jest orzeczenie rozwodu, jeśli:

  • oboje małżonkowie w ostatnim czasie mieszkali na terenie Polski – tu UWAGA: nie jest to równoznaczne z zamieszkiwaniem w jednym gospodarstwie domowym;
  • jeden z małżonków nadal mieszka w Polsce lub Polska jest miejscem jego zwykłego pobytu – w tym przypadku nie jest przeszkodą zamieszkiwanie drugiego z małżonków poza naszym krajem;
  • powód przynajmniej od dwunastu miesięcy zamieszkuje w Polsce – czas liczy się bezpośrednio od momentu wniesienia pozwu rozwodowego;
  • powód jest obywatelem Polski i przynajmniej od pół roku bezpośrednio przed złożeniem pozwu rozwodowego mieszka na terenie Polski.

Wyraźnie podkreślić należy, że miejsce zamieszkania to nie miejsce zameldowania. Aby więc orzeczono rozwód, nie trzeba przedstawiać dokumentów potwierdzających zameldowanie na terenie naszego kraju.

Co w sytuacji, gdy pozew o rozwód zostanie wniesiony przez oboje małżonków, ale na terenie różnych państw?

W takim wypadku liczy się to, w którym kraju wszczęto postępowanie rozwodowe jako pierwsze. Pamiętać należy, że sądy zawsze potwierdzają, czy w danym przypadku są właściwe do prowadzenia danej sprawy rozwodowej.

Czy oboje małżonkowie mają obowiązek stawienia się na sprawie rozwodowej?

Polskie prawo stanowi, że każda ze stron musi zostać przez sąd wysłuchana. Należy pamiętać, że osoba składająca pozew ma obowiązek osobistego stawiennictwa w sądzie. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, postępowanie sędzia może zawiesić. Pozwany małżonek przebywający poza granicami Polski może zostać wysłuchany na terenie kraju, w którym aktualnie się znajduje. Można to zrobić przed właściwym sądem. Możliwe jest także skorzystanie z pomocy polskiego konsula. Odbywa się to wówczas w ramach pomocy prawnej.

Pomoc profesjonalisty

Decydując się na rozwód, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego adwokata. Udzieli wszelkich niezbędnych informacji i pomoże przejść przez cały proces rozwodowy bez niepotrzebnych problemów i trudności. Pamiętać trzeba, że rozwód z obcokrajowcem jest możliwy i wcale nie taki trudny do przeprowadzenia.