201805.29
Off
0

Prawa i obowiązki konkubentów

Konkubinat, czyli nieformalny związek kobiety i mężczyzny, dla zewnętrznych obserwatorów wygląda jak małżeństwo. Ludzie dzielą ze sobą mieszkanie, łączy ich silna więź psychiczna, fizyczna i gospodarcza. Z uwagi jednak na charakter związku wiele kwestii jest odmiennych niż w związkach małżeńskich. Jakie prawa i obowiązki mają względem siebie konkubenci?

Majątek wspólny

W czasie trwania konkubinatu partnerzy na ogół dzielą ze sobą wspólny majątek. Mieszkają w jednym gospodarstwie domowym, wspólnie opłacają rachunki, korzystają z tych samych sprzętów. Trzeba jednak pamiętać, że w odróżnienia od małżonków prawo do konkretnych przedmiotów ma tylko ta osoba, która faktycznie jest ich właścicielem, a więc je zakupiła. Konkubenci nie są więc związany wspólnością majątkową. Co z przedmiotami, które zakupiono wspólnie? W takim przypadku obowiązująca jest zasada zwykłej współwłasności. W jej przypadku oboje partnerzy mają we własności ściśle określony udział. Możliwe jest również dokonanie podziału majątku, który objęty jest współwłasnością.

Alimenty

Konkubinat nie podlega ustawie alimentacyjnej. Co to oznacza? Po jego ustaniu żadne z partnerów nie może od drugiego oczekiwać alimentów. Nie ma tu znaczenia układ, jaki obowiązywał konkubentów ani czas jego trwania. W efekcie nawet po kilkudziesięcioletnim konkubinacie kobieta nie może domagać się alimentów nawet wówczas, gdy zrezygnowała z pracy zawodowej po to, aby zajmować się wspólnym gospodarstwem domowym.

Dziedziczenie

W przypadku małżonków wynika ono z mocy ustawy. Konkubinat nie jest nią jednak objęty. Oznacza to, że po śmierci partnera nie odziedziczymy tej części majątku, która należała do niego. Dlatego ci, którzy zdecydowali się na związek konkubencki, powinni pamiętać o spisaniu testamentu. Polskie prawo spadkowe traktuje bowiem osoby tworzące konkubinat jako dla siebie całkowicie obce. Trzeba podkreślić, że w przypadku testamentu spadkobiercy ustawowi mogą ubiegać się o wypłatę zachowku. Prawo spadkowe bardzo dokładnie określa jego wysokość.

Wspólny kredyt

To kolejny trudny temat, jeśli chodzi o konkubinat. Decydując się na zaciągnięcie kredytu, warto spisać umowę majątkową u notariusza. Stanowi ona zabezpieczenie konkubentów na wypadek rozstania. Trzeba pamiętać, że podział majątku w przypadku konkubinatu jest naprawdę trudny i na ogół trwa bardzo długo.

Konkubinat wybiera w Polsce coraz więcej par. Szczególnie przemawia on do młodych ludzi, którzy nie chcą zawierać związku małżeńskiego. Decydując się na taką formę bycia razem, należy jednak pamiętać, że wiąże się ona z licznymi ograniczeniami.