201707.06
Off
0

Jak przed Sądem udowodnić zdradę?

Zdrada małżeńska to jedna z częstszych przyczyn rozwodów. Najprostszym sposobem na udowodnienie małżonkowi zdrady jest oczywiście przedstawienie niezbitych na nią dowodów. Warto pamiętać, że obowiązujące w naszym kraju prawo nie określa w sposób ścisły katalogu środków, jakie mogą być wykorzystywane do tego, aby potwierdzić swoje podejrzenia. To zadaniem sędziego jest w postępowaniu cywilnym ocena wiarygodności materiałów, które przedstawiają strony. Dowodami mogą być oczywiście zdjęcia, nagrania (filmy lub głosowe, na przykład rozmów), korespondencja, zeznania świadków, billingi itp.

Decydując się na zdobycie dowodów na niewierność małżonka nie należy zapominać jednak, że nie można w ten sposób naruszać takich praw niematerialnych drugiej osoby, jak prawo do zdrowia, wolności, ochrony wizerunku, tajemnicy korespondencji, a nawet nietykalności mieszkania. Może się to bowiem wiązać z poważnymi konsekwencjami dla osoby, która zdecydowała się te prawa łamać. Pamiętajmy tutaj o zapisach kodeksu cywilnego, a szczególnie o art. 23, który wyraźnie określa, jakie dobra osobiste pozostają pod ochroną prawną.

Dlatego decyzja o przedstawieniu konkretnych dowodów zdrady jest bardzo często przedmiotem zażartych dyskusji pomiędzy powodem a jego adwokatem. Owszem, zdjęcia czy nagrania zdobyte z naruszeniem dóbr osobistych osoby zdradzającej mogą stanowić najważniejszą część materiałów dowodowych przedstawionych podczas rozprawy. Pamiętajmy jednak, że nie każdy sąd uzna takie materiały za wiarygodne. Co więcej, każde naruszenie dóbr osobistych, a więc również takie, które przyjmuje postać nielegalnie zdobytych materiałów dowodowych, może być przedmiotem następnej rozprawy, w której to osoba zdradzająca jest powodem, a zdradzona – pozwanym.

Ponadto zdrada sama w sobie nie zawsze jest jednoznaczna z winą pozwanego. Dzieje się tak chociażby w sytuacji, gdy zdrada jest tylko skutkiem rozpadu więzi małżeńskiej, a nie tego rozpadu przyczyną. Być może więzi małżeńskie rozpadły się wcześniej – na przykład wskutek choroby alkoholowej powoda, i zdrada osoby pozwanej nastąpiła dopiero w następstwie tej choroby.

Kwestia zdrady i winy w procesach rozwodowych jest wbrew pozorom dość delikatna. Dlatego decydując się na skorzystanie z tego rodzaju argumentacji w postępowaniu sądowym, skonsultujmy tę decyzję bardzo dokładnie z doświadczonym prawnikiem.