201606.10
Off
0

Jak wyliczyć wysokość alimentów?

Obowiązek alimentacyjny to rodzaj świadczenia, które polega na dostarczaniu niezbędnych środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Powstaje on w momencie nawiązania się określonych stosunków rodzinnych i dotyczy zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej, która nie ma środków, by utrzymać się samodzielnie. Alimenty są najczęściej realizowane w postaci regularnego wypłacania osobie uprawnionej lub jej opiekunowi określonych kwot pieniężnych, których wysokość jest ustalana indywidualnie przez Sąd w trakcie trwania postępowania.

Ostateczna wysokość alimentów uzależniona jest przede wszystkim od zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Możliwości tych nie można jednak utożsamiać z faktycznie uzyskiwanymi dochodami. W trakcie wyliczania wysokości zobowiązania alimentacyjnego należnego dziecku, pod uwagę brany jest także zakres osobistych starań o utrzymanie lub wychowanie uprawnionej do alimentów osoby.

Współpraca z Klientem uprawnionym do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych bądź jego przedstawicielem ustawowym winna rozpocząć się od uzupełnienia przez Niego kosztorysu miesięcznych wydatków na osobę uprawnioną, którego wzór dostarcza kancelaria adwokacka. Na podstawie danych z kosztorysu oraz informacji o dochodach i stanie majątku zobowiązanego do alimentowania można wyliczyć kwotę należnego świadczenia.