201707.26
Off
1

Czy konkubenci dziedziczą po sobie?

W Polsce jest całkiem spora liczba osób, które prowadzą zgodne pożycie, ale nie zdecydowały się na zawarcie związku małżeńskiego. Tego typu związki nazywane są konkubinatem. Pojęcie to jest jednak obce polskiemu prawu, które częściej mówi raczej o osobach bliskich. W związku z tym może pojawić się pytanie o to, czy konkubenci mogą po sobie dziedziczyć.

Obowiązujące w naszym kraju prawo spadkowe przewiduje, że do dziedziczenia może dojść tylko na podstawie testamentu lub z ustawy. Wśród osób, które są mogą dziedziczyć z mocy ustawy, konkubenci nie są wymienieni. Oznacza to, że do spadku nie zostaną oni powołani. Przepisy te regulowane są nie tylko przepisami prawa spadkowego, ale także kodeksu cywilnego. Jedyną możliwością dziedziczenia przez konkubentów jest sporządzenie testamentu.

Po śmierci konkubenta osoba mu bliska, mieszkająca z nim w chwili śmierci, nabędzie prawa do lokalu mieszkalnego. Oczywiście jest tutaj jeden warunek: osoba zmarła powinna mieć prawo do zajmowanego lokalu. Pamiętajmy jednak, że drugi z konkubentów nie otrzyma po zmarłym renty rodzinnej. Jeżeli jednak w związku były wspólne dzieci, to jak najbardziej ma on prawo wystąpić o rentę rodzinną dla dzieci.

Poza tym konkubenci zostali zaliczeni do III grupy podatkowej. Oznacza to, że po przyjęciu spadku zobowiązani są do uiszczenia podatku dochodowego od spadków i darowizn.

Osoby, które żyją w związkach partnerskich, czyli de facto w konkubinacie, a którym zależy na tym, aby zabezpieczyć swojego partnera na wypadek własnej śmierci, powinny sporządzić testament. Testament zawsze sporządza się odręcznie. Dla bezpieczeństwa warto spisać go u notariusza. Notariusz jest zobowiązany do przechowywania kopii testamentu – dokument na pewno nie zostanie zagubiony lub zniszczony.

Konkubent, który zdecyduje się na przyjęcie spadku, odziedziczy nie tylko majątek swojego partnera/partnerki, ale także ewentualne długi, który trzeba będzie spłacić.

Poza sporządzeniem testamentu osoby żyjące w konkubinacie nie mają innej możliwości zabezpieczenia swoich partnerów na wypadek śmierci.