201612.05
Off
0

Alimenty dla współmałżonka – najważniejsze informacje

Obowiązek alimentacyjny między rozwiedzionymi małżonkami stanowi jeden ze skutków i konsekwencji zawarcia związku małżeńskiego. Co do zasady, przysługuje on temu małżonkowi, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz który znajduje się w niedostatku. Stan ten nie musi jednak istnieć w chwili orzeczenia rozwodu. Żądanie świadczeń alimentacyjnych jest w pełni uzasadnione również w sytuacji, gdy uprawniony do alimentów małżonek znalazł się w niedostatku dopiero po upływie pewnego czasu od prawomocnego orzeczenia o rozwodzie.

Powstanie obowiązku alimentacyjnego między małżonkami zależy przede wszystkim od tego, kto ponosi winę za rozpad małżeństwa. W związku z tym jedynie małżonek niewinny może żądać alimentów od małżonka winnego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których żaden z małżonków nie zostaje uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego. W takim przypadku oboje byli małżonkowie mogą żądać od siebie nawzajem alimentów.

Wartym uwagi jest również fakt, że małżonek, który został uznany za niewinnego może żądać alimentów od małżonka winnego, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że rozwód w swoich skutkach doprowadził do istotnego pogorszenia się sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Przesłanką do przyznania alimentów jest w tym przypadku porównanie sytuacji materialnej małżonka niewinnego z położeniem, jakie istniałoby, gdyby małżonkowie wciąż kontynuowali pożycie.