Program 500 plus a opieka naprzemienna
Program 500 plus jest programem rządowym. Jego zadaniem jest udzielenie wsparcia finansowego dla rodzin wychowujących dzieci. Autorzy programu za cel stawiali sobie przede wszystkim poprawę stanu finansów polskich rodzin. Oczekują także, że program ten przyczyni się do zwiększenia liczby urodzeń w Polsce. Pieniądze z programu wypłacane są rodzicom, opiekunom prawnym lub jednemu z rodziców. Nie ma znaczenia czy są to dzieci własne, czy też adoptowane. Pojawia się jednak pytanie: czy pieniądze z programu 500 plus przysługują także po rozwodzie rodziców w sytuacji, kiedy sprawują oni nad dzieckiem/dziećmi opiekę naprzemienną?
Wypada tutaj przede wszystkim wyjaśnić, czym jest opieka naprzemienna. Z tą formą opieki mamy do czynienia wówczas, kiedy dziecko/dzieci mieszkają u obojga rodziców na zmianę w równych przedziałach czasu. Jeżeli sąd rodzinny wydał orzeczenie, że obydwoje rozwiedzionych rodziców ma sprawować opiekę naprzemienną i określił przy tym, ile czasu dziecko może spędzić u każdego z rodziców, to zgodnie z wyjaśnieniami, których udzieliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pieniądze z programu 500 plus powinny zostać podzielone pomiędzy oboje rodziców. Świadczenie w takim przypadku dzieli się proporcjonalnie, biorąc przy tym pod uwagę, ile dni każde z rodziców faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem.
Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że opieka naprzemienna nie jest tym samym, co okresowe kontakty z dzieckiem w dniach i w czasie ustalonym przez sąd rodzinny. Jeżeli w postanowieniu lub w wyroku sądu nie zostanie wyraźnie podkreślone, że rodzice sprawują opiekę naprzemienną, to świadczenie z programu 500 plus przysługuje tylko jednemu z rodziców – temu, z którym dziecko mieszka, i który sprawuje nad nim opiekę. W polskich sądach rodzinnych orzeczenia przyznające opiekę naprzemienną zapadają niezwykle rzadko, można powiedzieć, że tego typu wyroków praktycznie nie ma.
Wokół podziału świadczenia z programu 500 plus jest wiele niejasności. Należy jednak spodziewać się, że im dłużej program będzie trwał, tym będzie ich mniej.