201807.24
Off
1

Postępowanie podczas wypadku za granicą

Niezależnie od tego, gdzie udajemy się na wakacje czy w podróż służbową, zawsze – jeśli tylko jedziemy samochodem – musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Warto rozsądnie przygotować się do wyjazdu, co pozwoli uniknąć poważnych problemów wówczas, gdy przydarzy się nam wypadek. O czym pamiętać i co ma naprawdę ogromne znaczenie?

Zielona Karta – czy to potrzebny dokument?

Jeżeli nie planujemy podróży poza teren Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zielona karta nie jest nam potrzebna. W zupełności wystarczy dokument potwierdzający ważną polisę OC. Jeżeli jednak zamierzamy wypoczywań choćby na Bałkanach, należy dokładnie sprawdzić, na terenie których państw zielona karta jest dokumentem wymaganym.

Druk oświadczenia o zdarzeniu drogowym

Stłuczka w obcym państwie to przede wszystkim konieczność porozumienia się w obcym języku. Nawet osoby biegle mówiące po angielsku czy niemiecku muszą pamiętać, że stres związany ze zdarzeniem drogowym może utrudniać efektywną komunikację. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą w podróż druku polsko-angielskiego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. W formularzu znajdują się wszystkie potrzebne dane do likwidacji szkody z polisy OC osoby odpowiedzialnej za kolizję.

Kolizja z mojej winy: co muszę zrobić?

Trzeba pamiętać, że wspomniane wyżej oświadczenie podpisujemy niezależnie od tego, czy kolizja była efektem naszego błędu na drodze, czy też doszło do niej z winy innego kierowcy. Jeśli to my spowodowaliśmy stłuczkę, naszym obowiązkiem jest podanie poszkodowanemu kierowcy wszystkich danych, dzięki którym będzie mógł uzyskać odszkodowanie z naszej polisy. Zalicza się do nich:

  • dane osobowe;
  • numer polisy OC;
  • nazwa ubezpieczyciela;
  • marka pojazdu;
  • numer rejestracyjny auta oraz kraj, w którym został zarejestrowany.

W formularzu musi znaleźć się dokładny opis zdarzenia oraz data i miejsce, w którym doszło do kolizji. Nie można zapomnieć o złożeniu własnoręcznego podpisu na dokumencie. Co w sytuacji, gdy nie mamy ze sobą gotowego druku? Przede wszystkim nie należy panikować. Takie oświadczenie można spisać na zwykłej kartce papieru, pamiętając oczywiście o zawarciu w nim wymienionych wyżej danych.

To nie ja jestem winny: co wtedy?

W tej sytuacji należy dopilnować, aby sprawca kolizji podał nam wszystkie dane wymienione wyżej. Jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości, należy dopytywać. Im bardziej sumiennie i dokładnie zbierzemy informacje, tym łatwiej będzie nam uzyskać odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Jeżeli osoba winna stłuczki nie przyznaje się do winy, nie należy czekać – najlepiej od razu wezwać policję.