202412.30
0
4

Kradzieże dzieł sztuki Kraków

Kraków to miasto zabytków, muzeów i dzieł sztuki. Jest pełen atrakcji nie tylko dla odwiedzających, ale i przestępców.

Vinci

Kilka dni temu można było w telewizji zobaczyć kolejny raz emitowany film Juliusza Machulskiego „Vinci. Akcja toczy się w Krakowie, znane ulice, znany Komisariat na ulicy Szerokiej.

Scenariusz pierwszej części kręcił się wokół obrazu Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Obraz miał być ukradziony z konwoju, zmierzającego do Muzeum Czartoryskich gdzie jest na stałe eksponowany.

Vinci 2 Druga edycja Vinciego dotyczy utraconego w czasie drugiej wojny światowej obrazu Rafaela „Portret młodzieńca”.

Święta Trójca polskich zbiorów.

Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta i portret młodzieńca Rafaela Santi to tzw. święta trójca polskich zbiorów.

Mam nadzieję, że doczekam się trzeciej części filmu Vinci, tym razem o Rembrandcie.

Muzeum Czartoryskich

Złota Trójca trafiła do Polski dzięki księciu Adamowi Jerzemu Czartoryskiemu, który w latach 1799–1801 pełnił funkcję ambasadora Rosji przy królu Sardynii Karolu Emanuelu I. Pieniądze miał, wydawał je między innymi na zakup dzieł sztuki.

Od włoskiej rodziny Giustinianich nabył Portret młodzieńca Rafaela Santi i „Damę z gronostajemLeonarda da Vinci. Obrazy trafiły do rezydencji w Puławach, gdzie umiejscowiona została kolekcja dzieł sztuki.  

Po śmierci Adama Jerzego Czartoryskiego, głową rodziny i spadkobiercą kolekcji został Władysław Czartoryski, który stworzył w Krakowie muzeum i przeniósł  rodzinne zbiory. W grudniu 1876 roku w budynku dawnego arsenału w Krakowie umieszczono Bibliotekę Sieniawską Książąt Czartoryskich. Obrazy Leonarda da Vinci, Rafaela Santi i Rembrandta van Rijn sprowadzono do Krakowa w listopadzie 1882 roku.

W czasie wojny wisiały w willi Hansa Franka, Damę i Krajobraz odzyskano. Są dostępne w najstarszym polskim muzeum: Czartoryskich w Krakowie.

Rafael miał być widziany w NRD, mówiło się też o Australii …

Kradzieże niestety nie tylko filmowe;

Obraz Rafaela zaginał, pewnie został ukradziony, w trakcie drugiej wojny światowej. Kradzieże dzieł sztuki – rzeczy piękny

i wartościowych, zdarzają się na krakowskim podwórku.

W latach 70 krakowskie zbiory muzealne zostały zubożone poprzez kradzież 72 dzieł, w tym 6 z Sukiennic. Zginęły między innymi, oraz Jacka Malczewskiego „Ogród z ławką” oraz passepartout Jana Stanisławskiego „W polu”. Sprawcy zostali ukarani.

Największa w Krakowie, jak dotąd, kradzież dzieł sztuki, miała miejsce w 2002 roku. Zrabowano 80 obrazów! Oby zostały wszystkie odzyskane.

Giną nie tylko obrazy;

W 1998 roku z Biblioteki Naukowej PAN w Krakowie skradziono pierwodruk dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Biblioteka Jagiellońska była wielokrotnie okradana, straciła między innymi dzieła Ptolemeusza. Ginęły starodruki i ryciny.

Niezdrowy rozwód:

Zaginiony w trakcie drugiej wojny obraz Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku” odnalazł się, gdy posiadający go małżonkowie .. pokłócili się. Obraz ponoć miał być schedą spadkową babci, zmęczonej swoim mężem kobiety. Kiedy małżonkowie się rozstali, dama przekazała  arcydzieło kochankowi. Tego już było za wiele, straty żony i jednocześnie obrazu nie można było puścić płazem. Mężczyzna zawiadomił policję, w rezultacie, rozdzielonych małżonków, na chwilę połączył wyrok skazujący oboje za przewłaszczenie mienia.

Z  mojej praktyki,

W zeszły roku ujawniono w Krakowie  obraz „Rebeka i Eleazar”, autorstwa holenderskiego malarza Jana Linsena skradziony 9 stycznia 2005 r. z holenderskiego Muzeum Westfries. Łupem rabusiów padło  24 obrazy (w tym Jana van Goyena i Dawid Teniersa) i kolekcja sreber. Obrazy znalazły się w Ukraińskim Dombasie. Mój Klient przyjechał z nim do Krakowa. Teraz czas się tłumaczyć …

Na rynku dzieł sztuki pojawiają się fałszywki. Pewien znany krakowski antykwariusz prowadzący swój punkt, ale nie pod swoim nazwiskiem, a na osobę najbliższą, sprzedał mojemu Klientowi obraz Tadeusza Makowskiego „Dzieci”. Wiedział, że nie sprzedał oryginału, teraz ociąga się ze zwrotem pieniędzy.

6 lat temu zgłosili się do mnie obywatele Turcji, na ulicy Bratysławskiej w Krakowie miało dość do zuchwałego napadu, jak mówili. ukradziono im biżuterie wartą około 300.000 euro. Sprawa intrygująca, środek miasta, samochody sprawców porzucono i spalono na ulicy Prądnickiej. Nie ujawniono zdjęć na monitoringu, analiza logowania się telefonów nic nie dała, spalone auta były zakupione na podstawione osoby. Sprawa umorzona, nie znaleziono sprawców.

Odzyskane

Na szczęście zdarza się, ze choć rzadko, działa sztuki bywają odzyskane.

W 1996 roku skradziono  obraz Jana Matejki „Otrucie królowej Bony” . Sprawcy wystawili go na aukcji. Za 222 tys. zł obraz kupił dla Muzeum Narodowego w Krakowie Bank Współpracy Regionalnej, Dziś możemy podziwiać arcydzieło w placówce.

3 obiekty, a to: mapa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, akwarela Julii Potockiej przedstawiająca Pałac Potockich pod Baranami i rysunek ukazujący  Kraków w czasach renesansu, ukradzione przez Niemców odzyskała Magdalena Ogórek zajmująca się poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki.

W 2018 roku warszawska policja (można jednak polubić Warszawę…) odnalazła zagrabione w czasie wojny z Muzeum Narodowego w Krakowie obrazy  „Ananas” J. Pankiewicza, „Pejzaż z okolic Neapolu” I. Trusza, „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” K. Pochwalskiego.

Wielkopolska tym razem policja odzyskała też skradzione w 2005 roku z biblioteki klasztoru oo. Kamedułów w Krakowie starodruk z 1597 roku -„Opera Moralia” św. Tomasza z Akwinu. Starodruk pochodzi z 1597 roku.

Zaledwie kilkanaście  dni temu odzyskano, ukradzione co prawda w nie w Krakowie, a w Przemyślu 11 dzieł sztuki współczesnej ewakuowanych z Ukrainy z powodu wojny, autorstwa Damien Hirst, Banksy, Murakami Takashi, Linda Mccartney i XINNING Shi.

Czekamy na odzyskanie strat.


Wojciech Nartowski adwokat

pasjonat dzieł sztuki