201708.14
Off
0

Umowa dożywocia a umowa darowizny

Wiele osób, głównie w starszym wieku, decyduje się na przekazanie posiadanego przez siebie majątku bliskiej sobie osobie/osobom jeszcze za swojego życia. Majątek można przekazać osobom, które nie są z nami spokrewnione. Podejmując decyzję o przekazaniu posiadanego majątku za swojego życia, mamy do wyboru dwie możliwości: majątek możemy przekazać na drodze darowizny lub zawrzeć umowę dożywocia. Każda z tych umów ma swoje plusy i minusy. Zawsze jednak wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Jakie są różnice pomiędzy umową dożywocia a darowizny?

Umowa darowizny – cechy charakterystyczne

Darowizna polega na nieodpłatnym przekazaniu wybranej przez siebie osobie posiadanego przez siebie majątku, na przykład domu. Na drodze darowizny można przekazać także przysługujące nam prawo do mieszkania własnościowego. Obie strony umowy darowizny składają dwa odrębne oświadczenia. Jedno oświadczenie dotyczy darowania, składa je osoba dokonująca darowizny. Oświadczenie drugie składane przez osobę obdarowaną jest wyrażeniem zgody na przyjęcie darowizny. Każde z tych oświadczeń musi zostać złożone przed notariuszem, który następnie sporządza akt notarialny. Nie ma konieczności, aby notariusz sporządzał dwa odrębne akty. Z chwilą podpisania przed notariuszem umowy prawo własności przechodzi na osobę obdarowaną. Osoba dokonująca darowizny traci wszelkie prawa do przekazanej własności, nie będzie na przykład mogła zamieszkiwać w darowanym domu.

Cechy charakterystyczne umowy dożywocia

Umowa dożywocia to także przekazanie prawa własności innej osobie/osobom, ale z zastrzeżeniem, że osoba, która przekazuje prawo własności do domu/mieszkania ma prawo pozostać w tej nieruchomości do swojej śmierci. Zawierając umowę dożywocia, dożywotnik (tak nazywa się osobę, która przenosi prawo własności na mocy umowy dożywocia) ma prawo nie tylko do mieszkania, ale także do korzystania z mediów oraz do opieki. Druga strona umowy zobowiązana jest zapewnić dożywotnikowi wikt i opierunek, a także wszystkie dobra konieczne do codziennej egzystencji.

Czy umowy darowizny i dożywocia można rozwiązać?

Umowę darowizny można odwołać tylko wtedy, jeśli zajdą ku temu ważne przyczyny. Kodeks cywilny ujmuje to jako „rażącą niewdzięczność” osoby obdarowanej wobec darczyńcy. Pod pojęciem rażącej niewdzięczności mogą kryć się takie zachowania, jak na przykład znieważanie czy pobicie darczyńcy. Odwołanie darowizny może nastąpić w przeciągu dwunastu miesięcy od wystąpienia takiego zachowania. Także umowa dożywocia może zostać rozwiązana. Prawo do złożenia wniosku do sądu o rozwiązanie umowy dożywocia przysługuje dożywotnikowi. Do rozwiązania umowy dożywocia dochodzi jednak bardzo rzadko.