201612.08
Off
0

Opieka naprzemienna – zalety i wady

Opieka naprzemienna to coraz popularniejsze i częściej orzekane przez sądy rodzinne rozwiązanie, które stanowi system sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi. Jak sama nazwa wskazuje opieka ta polega na tym, iż dziecko po rozstaniu rodziców przebywa naprzemiennie w takim samym lub zbliżonym wymiarze czasu, raz u jednego, raz u drugiego rodzica.

Opieka naprzemienna, co do zasady, ma służyć przede wszystkim dobru dziecka. Dzięki niej możliwe jest również zachowanie równorzędnej relacji pomiędzy dzieckiem a każdym z rodziców, którzy mają szansę na aktywny udział w codziennym życiu swojej pociechy. Aby jednak doszło do orzeczenia przez sąd opieki naprzemiennej niezbędna jest zgoda obojga rodziców. Muszą oni również posiadać pełnię władzy rodzicielskiej oraz zawrzeć specjalne porozumienie w postaci planu wychowawczego, w którym będą opisane warunki wykonywania tejże władzy oraz sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem.

Ze względu na swój charakter opieka naprzemienna nie należy do najprostszych rozwiązań. Wymaga ona od rodziców dziecka współdziałania oraz bardzo dużego zaangażowania. Konieczne jest również to, aby stosowali oni jednakową koncepcję wychowania, która nie będzie zakłócała codziennego funkcjonowania małoletniego. Powinien on mieć bowiem zapewnioną stabilizację, poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość niezakłóconego spędzania czasu z każdym z rodziców.