201612.08
Off
1

Jak wygląda podział majątku w konkubinacie?

Zgodnie z polskim prawem, w chwili zawarcia przez parę związku małżeńskiego powstaje tzw. wspólność majątkowa, która w uproszczeniu oznacza współwłasność przedmiotów majątkowych nabytych przez małżonków. Sytuacja ta wygląda natomiast zupełnie inaczej w przypadku konkubinatu, czyli nieuregulowanego pod względem prawnym związku dwojga ludzi. Nie istnieje wtedy majątek wspólny parterów, a jedynie majątek osobisty jednego i drugiego partnera.

Bardzo często pary żyjące w konkubinacie decydują się na wspólny zakup dóbr o charakterze materialnym i niematerialnym. W przypadku rozpadu takiego związku pojawia się jednak duży problem jak podzielić taki majątek. Trudności te wynikają przede wszystkim z faktu, że polskie prawo nie zakłada jednej uniwersalnej metody rozwiązywania spraw dotyczących podziału majątku nabytego w trakcie trwania konkubinatu. W takim przypadku nie stosuje się również prawnych regulacji zawartych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym w zakresie dotyczącym stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami.

Mimo to, chcąc dokonać podziału majątku w konkubinacie można skorzystać z kilku dostępnych dróg postępowania, w tym z rozliczania konkubinatu jako spółki cywilnej, jako współwłasności lub jako bezpodstawnego wzbogacenia. Aby sąd mógł orzec, w jaki sposób dany majątek będzie rozliczany, konieczne jest jednak wskazanie, co tak naprawdę należy do tzw. majątku wspólnego. Dodatkowo, wybór jednego z możliwych rozwiązań może być uzależniony zarówno od okoliczności konkretnej sprawy, jak i od rzeczywistego przedmiotu rozliczeń.