201606.10
Off
0

Jak ustalić możliwości majątkowe małżonka zobowiązanego do alimentów?

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy przede wszystkim od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, a także od zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. W uproszczeniu oznacza to, że usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej powinny być zaspokajane w takim zakresie, na jaki pozwalają dane możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego.

W trakcie oceny możliwości majątkowych zobowiązanego pod uwagę bierze się przede wszystkim uzyskiwane przy wykorzystaniu gospodarczego potencjału danego składnika majątku dochody. Mogą one stanowić zarówno czynsz z tytułu najmu lokalu lub dzierżawy nieruchomości, jak i różnego rodzaju wpływy w postaci odsetek czy udziałów w spółkach. Ustalając możliwości majątkowe Sąd może zbadać, czy zobowiązany w pełni wyczerpuje potencjał gospodarczy składników majątku, w celu uzyskania dochodu. Co więcej, jeśli zobowiązany będzie ukrywał swój majątek lub celowo nie podejmie pracy, Sąd może ustanowić wysokość alimentów, odpowiadającą nie faktycznie uzyskiwanym dochodom, lecz możliwościom ich generowania.

Przy ocenie możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego pod uwagę powinny być brane również tzw. niewykorzystane możliwości, obejmujące zarówno dochody, jak i zarobki, które zobowiązany mógłby uzyskać, gdyby w pełni wykorzystał swoje możliwości. Chodzi tu przede wszystkim o zdolności do osiągania określonych zarobków i dochodów, które mogą być ściśle uzależnione od takich czynników jak: wiek zobowiązanego, jego wykształcenie, stan zdrowia czy zdobyte umiejętności.