201708.18
Off
0

Co zrobić, gdy druga strona nie zgadza się na rozwód?

Rozwód jest dla wielu par przeżyciem bardzo trudnym. Aby sąd mógł rozwiązać związek małżeński, jedno z małżonków lub oboje muszą wystąpić do właściwego sądu okręgowego o jego rozwiązanie. Niejednokrotnie z różnych przyczyn małżonkowie czekają na wydanie orzeczenia kilka miesięcy, sporadycznie nawet kilka lat, jednak większość wyroków zapada stosunkowo szybko. Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą się rozstać. Pamiętajmy też, że rozwód może zostać orzeczony tylko wówczas, gdy oboje małżonkowie wyrażą na to zgodę.

Kiedy sąd może orzec rozwód?

Sąd orzeknie rozwód tylko w sytuacji, kiedy nastąpi trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Pod tym sformułowaniem kryje się zerwanie wszelakich więzi pomiędzy małżonkami. Chodzi tutaj nie tylko o zerwanie więzi uczuciowych, ale także fizycznych i gospodarczych. Zawsze przed wydaniem orzeczenia sąd bierze pod uwagę dobro dzieci, sprawdza także, czy orzeczenie rozwodu nie będzie stało w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Jeżeli w wyniku rozwodu ucierpi dobro dzieci lub jeżeli rozwód naruszy zasady współżycia społecznego, to nawet w sytuacji, kiedy zerwanie więzi ma charakter długotrwały, sąd może nie udzielić rozwodu.

Małżonek nie zgadza się na rozwód

Obopólna zgoda małżonków na rozwód jest w większości przypadków konieczna do jego uzyskania. Nie oznacza to jednak, że przy sprzeciwie jednego z małżonków nie jest możliwe wydanie orzeczenia o rozpadzie związku. Obowiązkiem sądu jest bowiem zbadanie, dlaczego jeden z małżonków nie zgadza się na rozwód. W postępowaniu sądowym sąd sprawdzi czy brak zgody na rozwód jest wynikiem jedynie czystej złośliwości, czy pojawił się dlatego, że pomiędzy małżonkami nadal są bliskie więzi, które ich łączą. W pierwszej sytuacji możemy mieć pewność, że rozwód zostanie orzeczony. W drugiej pozew może zostać oddalony. Trzecia możliwość w przypadku braku zgody współmałżonka na rozwód to orzeczenie separacji.

Typy rozwodów w Polsce

Składając pozew o rozwód, możemy domagać się, aby sąd wydał rozwód:

  • z orzekaniem o winie;
  • bez orzekania o winie.

Rozwód może zostać także orzeczony z winy obojga małżonków. Musimy jednak być przygotowani na to, iż sprawa z orzekaniem o winie może trwać długo. Znacznie szybciej sąd wydaje wyrok w przypadku, kiedy strony występują o rozwód bez orzekania o winie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku rozwodu bez orzekania o winie stracimy prawo do ubiegania się o alimenty (dla siebie, nie dla dzieci) po upływie pięciu lat od wydania orzeczenia. Z kolei w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie strona winna rozpadowi związku nie może liczyć na przyznanie alimentów od „niewinnego” małżonka. Jakie rozwiązanie wybrać – pozostaje to w gestii osoby składającej pozew.